Girişimcilik Yüksek Lisans Programı Tezsiz

Akademik Kadro

Akademik Kadro

Prof. Dr. Erhan Erkut
Erhan Erkut, lisans derecesini 1980’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden, doktorasını ise 1986’da Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yıllarında Alberta Üniversitesi İşletme Fakültesinde ders veren Prof. Erkut bu dönemde “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı, ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı.  Eğitim ve araştırmanın yanında birçok endüstriyel projeyi de yöneten Prof. Erkut, Centre for Excellence in Operations adlı bir uygulamalı araştırma merkezi kurdu, ve INFORMS Transactions in Education dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı.

2005’de Türkiye’ye dönen Prof. Erkut, 2005-07 arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı, 2008-13 arasında Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü, 2014′den bu yana ise MEF Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevlerinde bulundu.  İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı, Kariyer Planlama Derneği, ve Bilim Kahramanları derneklerinde yönetim kurulu üyeliği yapan Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır.

Araştırma Alanları: Tesis Yer Seçimi, Veri Analizi, Karar Destek Sistemleri, Tehlikeli Madde Taşımacılığı, Sezgisel Algoritmalar
Doktora: University of Florida, Endüstri Mühendisliği, 1986
Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği, 1980
Kişisel websitesi için tıklayınız.

Yrd. Doç. Dr. Levent Güntay
Levent Güntay 2015 yılında MEF Üniversitesi İşletme Bölümüne katıldı. Daha önce Indiana Üniversitesi Kelley İşletme Fakültesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev yaptı (2003-2009). Sonrasında Amerika’da Federal Mevduat Sigorta Fonu Araştırma Departmanında kıdemli finansal ekonomist olarak çalıştı (2009-2015). Levent'in uzmanlık alanları bankacılık, risk yönetimi, kredi riski, varlık fiyatlandırma ve sabit getirili varlıklardır.

Finans doktora derecesini Maryland Üniversitesi, R.H. Smith İşletme Fakültesi’nden 2003 yılında aldı. Güntay'ın Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü’nden lisans ve aynı üniversiteden lisansüstü MBA derecesi vardır. Üniversitede Finans, Kurumsal Finansman, Bankacılık Yönetimi ve Uluslararası Finans konularında lisans ve lisansüstü dersler verdi. Ayrıca Bank of Austria ve UniCredit SpA bankalarına risk yönetimi üzerine yönetici eğitimi verdi. Güntay'ın araştırma makaleleri Journal of Banking and Finance, Journal of Financial Intermediation ve Journal of Financial Services Research gibi saygın uluslararası finans dergilerinde yayınlandı. Pek çok üst düzey bankacılık ve finans konferansında makalelerini sundu ve oturum başkanı olarak görev aldı. 

Levent Güntay’ın araştırma makaleleri İsviçre ve Washington’daki Finans konferanslarında en iyi makale ödülleri almıştır. Ayrıca bankacılığa mesleki katkılarından ötürü Amerika’da çalıştığı Federal Mevduat Sigorta Şirketi tarafından üç kez Üstün Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür. 2012-2015 arasında Türk ve Amerikan Biliminsanları ve Akademisyenleri Derneği’nde başkan yardımcısı olarak görev aldı. Bireysel ve kurumsal üyelikler ile konferans düzenlenmesi konularında çalıştı. 2.300 Türk-Amerikan biliminsanını listeleyen bir veritabanı düzenleyerek ilk Türk Bilim Diasporası haritasını oluşturdu.

Uzmanlık Alanları: Bankacılık, Risk Yönetimi, Kredi Riski, Varlık Fiyatlandırma, Sabit Getirili Varlıklar
Doktora: University of Maryland, Robert H. Smith School of Business, Finans, 2003
Yüksek Lisans: Boğaziçi University, İşletme, 1997
Lisans: Boğaziçi University, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği,1996
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/levent-güntay-0835b958/

Yrd. Doç Dr. Semen Son Turan
Semen Son Turan lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nden (1998), yüksek lisans derecesini Pennsylvania State Üniversitesi (Penn State), Pennsylvania, ABD (2000) ve doktorasını Yaşar Üniversitesi’nden (2014) almıştır. Yüksek lisans eğitiminin ardından, bütçe planlama uzmanı, yatırım danışmanı, iç denetçi, finans müdürü, risk yönetim müdürü ve genel müdür gibi pozisyonlarda bulunmuştur. Çalıştığı şirketler arasında REHAU, Ford Otosan, İş Portföy Yönetimi, Ashmore Portföy Yönetimi ve Varlık Yatırım Ortaklığı bulunmaktadır. Profesyonel kariyeri boyunca çeşitli Türk ve yabancı üniversitelerde finans ve muhasebe dersleri vermiştir. MEF Üniversitesi’ne 2014 yılında yardımcı doçent olarak katılmıştır.

Araştırma konuları arasında davranışsal finans, sermaye piyasaları, finansal inovasyon ve yüksek öğretim finansmanı bulunmaktadır. Çalışmaları çeşitli ulusal ve uluslarası dergi ve kitaplarda kabul edilmiş ve yayımlanmıştır. Bunlardan bazıları: Education and Science, International Econometric Review, Journal of Financial Innovation, Information Management and Business Review. Semen Son Turan, Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisans’ına sahiptir. İç Denetçiler Enstitüsü, Davranışsal Finans Derneği, Türk Ekonomik Hukuk Araştırmalar Vakfı ve Ekonometrik Araştırmalar Derneği’ne üyedir.

Doktora: Yaşar Üniversitesi, İşletme (uzmanlık alan: finans ve muhasebe), 2014
Yüksek Lisans: Pennsylvania State Üniversitesi, İşletme (uzmanlık alanı: finans ve muhasebe), 2000
Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, 1998.
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/sonsemen/

Yrd. Doç Dr. Gamze Arman
Endüstri/Örgüt Psikolojisi alanında uzmanlaşmış olan Gamze Arman 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuş, ardından Koç Üniversitesi’nde Endüstri/Örgüt Psikolojisi alanında yüksek lisans programını tamamlamıştır. Lisans ve yüksek lisans eğitimleri esnasında çeşitli çok uluslu şirketlerin İnsan Kaynakları departmanlarında çalışmıştır. 2008 yılında, Chicago’da bulunan DePaul University’nin Endüstri/Örgüt Psikolojisi doktora programına burslu olarak kabul edilmiştir. 2012 yılında doktora tez çalışmasını yürütmek üzere Türkiye’ye dönmüş ve takip eden yıllarda Koç Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde yarı zamanlı çalışarak ders vermiştir. 2016 yılında doktorasını tamamlamasının ardından MEF Üniversitesi Psikoloji ve İşletme bölümlerinin kadrosuna katılmıştır. Kurumsal takımlar, kurumlarda toplumsal cinsiyet, istismarcı yöneticilik ve üretim çalışanları için insan yönetimi alanlarında araştırmalarını sürdürmekte ve aynı zamanda şirketlere bu ve benzeri konularda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Doktora: DePaul University, Endüstri ve Örgüt Psikolojisi, 2016
Yüksek Lisans: Koç Üniversitesi, Endüstri ve Örgüt Psikolojisi, 2008
Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji, 2005
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/gamzearman/

Yrd. Doç Dr. Hande Karadağ
Hande Karadağ, Edirne Anadolu Lisesi ve Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden derece ile mezun olduktan sonra iş hayatına Yapı ve Kredi Bankası Kurumsal Bankacılık Bölümünde başlamıştır. 19 yıl süren bankacılık kariyerinde, aralarında Alarko Holding, Eczacıbaşı Holding, Colgate Palmolive, IKEA ve Hedef Alliance Holding’in de bulunduğu çok sayıda yabancı ve yerli firma ve grubun portföy yönetmenliğini yürüttükten sonra 7 yıl süre ile şube müdürlüğü görevinde bulunmuştur.
 
İş hayatına paralel olarak öğrenim hayatına da devam eden Dr. Karadağ, uluslararası ticaret yüksek lisansının ardından Yeditepe Üniversite’sinde başladığı stratejik yönetim alanındaki doktora çalışmasını 2013 yılında University of Massachusetts, Amherst’te tamamlamıştır. 2014 yılında davet üzerine gittiği University of Pennslyvania Wharton School Entrepreneurial Research Center’da bir yıl süre ile stratejik girişimcilik ve KOBİ’ler ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Bu dönemde yazdığı “Strategic Financial Management for Small and Medium Sized Companies” isimli kitabı Emerald Publishing Group tarafından Aralık 2015 tarihinde yayınlanmıştır.
 
Dr. Karadağ, Temmuz 2015 tarihinden bu yana MEF Üniversitesi Bankacılık Sigortacılık Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Yaşamboyu Eğitim Merkezi Direktörü olarak görev yapmakta olup, aynı zamanda ECSB, European Council for Small Businesses and Entrepreneurship kuruluşunun da Türkiye’den sorumlu Başkan Yardımcısıdır. Karadağ, çok iyi derecede İngilizce, orta seviyede Almanca bilmektedir. Dr. Karadağ’ın kitabının yanısıra ulusal ve uluslararası dergilerde KOBİ’ler ve girişimcilik üzerine yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/hande-karadağ-74046813/ 

Mustafa Dalcı (Tasarım Uzmanlaşma Programları Koordinatörü)
Mustafa Dalcı 2006 yılında ODTÜ İstatistik bölümünü bitirip 2011 yılında ODTÜ Enformatik Enstitüsü Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılından 2012 yılına kadar ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışan Mustafa Dalcı, 2009 yılında Userspots’u kurdu. Firmalara kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik hizmetleri sunan Userspots bugüne kadar Yemeksepeti, TTNET, Bonus, Mynet, Bilyoner gibi firmalarla kullanılabilirlik hizmeti çalışmaları yürüttü.
Userspots yolculuğundan önce Mustafa Dalcı, 2009 yılında hayata geçirdiği “Erişlebilir Web” projesiyle Dünya Bankası Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışmasında 20.000$ destek aldı. Bu çalışmasıyla 2011 yılında Bilgi Üniversitesi ve TEGV katkılarıyla düzenlenen yarışmadan seçilen 10 sosyal girişimciden biri oldu. Ayrıca JCI Turkiye tarafından “İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı ” kategorisinde Türkiye’nin en başarılı genci seçildi.
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/mustafadalci/


Aykut Bal (Ürün Yönetimi Uzmanlaşma Programları)
Aykut Bal 2011’de Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni bitirerek Microsoft Türkiye’de olarak iş hayatına başladı. 2 sene süresince bir çok yüksek bütçeli bakanlık ve telekom firması projelerinde yazılım danışmanlığı yaptı. Danışmanlık tecrübesinin ardından Microsoft’tan ayrılarak kendi girişimini kurdu. Girişimi Jukela ile TT Pilot program finalisti oldu ve Teknogirişim sermayesi aldı. 1 yıllık girişim tecrübesi sonrası BKM’de ürün yönetimi kariyerine başladı. BKM Express’in yenilenme sürecini yönetti. İlerleyen dönemde Lojika Field Labs’de Tek Araba Gidelim mobil uygulaması için ürün yönetimi yaptı. Şimdi ise Twentify da hem Bounty mobil uygulaması hem de Twentify panelleri için ürün ve ekip yönetimi yapmaktadır.  Aykut Bal, medium platformu üzerinde 3 yıldır kişisel blog tutmakta ve ürün yönetimi ve girişimler hakkındaki tecrübelerini paylaşmaktadır: https://medium.com/@aykutbal​ 
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/aykutbal/


Uğur Özyılmazel (Web Arayüz Geliştirme ve Pyhton'a Giriş Uzmanlaşma Programları)
1972 yılında İstanbul’da doğdum. 1984 yılında ilk bilgisayarım olan Commodore 16 ile tanıştım. Bilgisayarla oyun oynamaktansa, oyunların başında çıkan intro’lara bakmak daha çok hoşuma gidiyordu. 1990 yılında Amiga sahibi olunca scene kariyerime Amiga Coder’ı olarak devam etme kararı aldım. Bir gün tüm Zombie Boys elemanlarıyla Ghostbusters 2 filmine gittik ve o günden sonra adım vigo oldu. 1990 yılında Zombie Boys olarak adımızı Bronx’a çevirdik. Pek çok şeyi ilk kez Bronx olarak yaptık. Dünya çapında yaklaşık 120 kişiydik. Amerika, Avustralya ve Avrupa kıtası olmak üzere toplam 3 kıtada pek çok şey ürettik. 1992 yılında, ulusal televizyon kanalları ATVSHOW TV ve KANAL6 (artık yok!) için, ALO BİLGİ bünyesinde İnteraktif Televizyon Oyunları programladım. Bunlar; Dinozorus 2, Küp Küp, Sokak Dövüşcüsü (Street Fighter) ve Futbol adlı oyunlardı. 1995’de bugün CNBC-E o günler adı KANAL-E olan televizyon kanalına girdim. Türkiye’deki ilk borsa verilerini “smooth scrolling” ile çift bant ekrana veren sistemi yazdım. 1996-97 yıllarında İstisnai Filmler ve Reklamlar yani İFR‘de çalıştım. “Non-Lineer Video Editing” yani bilgisayar’la film montajlama. Editör olarak pek çok reklam filmi, video klip ve hatta bir tane de uzun metraj’da çalıştım. İlk dönemim 2001 - 2012, ikinci dönemim ise Haziran 2015’ten beri olan iş yerim. Web yönetimi bölümünde, Web Uygulama Geliştirme Sorumlusu olarak çalışmaktayım. 100’ün üzerinde web uygulamasını ayakta tutmaya ve yenilerini geliştirmekle uğraşmaktayız. Daha detaylı bilgiler için sitemi ziyaret edebilirsiniz:  http://ugur.ozyilmazel.com/sayfa/tr/hakkimda/ 
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/ugurozyilmazel/

Muhammet Tüfekyapan (Büyüme Pazarlaması Uzmanlaşma Programı)
2009 yılında İ.T.Ü'de eğitimine başladı. 2011 yılından itibaren dijital sektörde proje yöneticisi ve ürün yöneticisi olarak görev aldı. 2015 yılında büyüme ve pazarlama üzerine odaklı Lean Marketing'i kurdu ve Growth Hacking’e Başlangıç'ı yayınladı. 2017 yılında kurduğu Growth Hacking Studio ile büyüme ve pazarlama üzerine internet girişimleri ve markalara danışmanlık ve eğitim vermeye devam ediyor.
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/muhammedtufekyapan/

Serkan Haşlak
Serkan Haşlak, ürün yönetimi ve B2B satış alanında uzmanlaşmıştır. Lisans eğitimini YTÜ Makine Mühendisliği bölümünde almıştır. Üniversitede çeşitli mühendislik ve reklamcılık yarışmalarına katılmıştır. 2013 Yılında Paris'te düzenlenen bir mühendislik yarışmasında finalde ülkemizi temsil etmiştir. Aynı yıl hizliceviri.com'u kurmuştur. Profesyonel iş hayatının büyük çoğunu bu girişiminde geçirmiştir. Müşteriyle geliştirme, hedef sektör bulma, aday müşteri yaratma ve ölçeklenebilir satış stratejisi konularında girişim hızlandırma programlarına ve yatırım almış kuruculara yardımcı olmaktadır. İlgi alanlarında yapay zeka, derin öğrenme ve sinirsel makine çevirisi bulunmaktadır.
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/serkanhaslak/

Dilek Dayınlarlı
Dilek, ScaleX Ventures'da kurucu ve Yönetici Ortaktır.
ScaleX Ventures öncesinde, erken aşama teknoloji girişim sermayesi yatırımcısı olan 212 Capital Partners da yatırımlar yaptı. MENA'daki en büyük Fintech şirketi olan IyziCo'ya, global pazarlama otomasyonu olan Insider'a, insanların kısa süreli ev/odaları listeleyebileceği ve kiralayabileceği çevrimiçi pazaryeri olan Hemenkiralik.com'a yatırım yaptı.
Dilek, 212'den önce Groupon'da direktörlük, Accenture'da Yönetim Danışmanı ve Koç Topluluğu'nda İş Geliştirme Müdürü olarak çalıştı. Kariyerine ABD'de başladı ve burada farklı proje yönetimi pozisyonlarında çalıştı ve aynı zamanda kendi girişimini ​​kurdu.
Dilek halen ScaleX Ventures portföy girişimleriyle yönetim kurulu seviyesinde yakın işbirliği içinde çalışıyor ve potansiyel yatırımlarla tek tek ilgileniyor. 
Dilek, Kauffman Fellows Programına Türkiye'den seçilen ilk kişidir ve başarısı bursla takdir edilmiştir. Ayrıca Arya Kadın Yatırım Platformu'nda üye ve lider olarak görev yapmaktadır. İTU (İstanbul Teknik Üniversitesi), ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), KWORKS (Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi), Endeavour ve Stanford Üniversitesi'nce davet edilen mentor ve konuşmacıdır.
Dilek, Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği'nden onur derecesi mezun oldu ve Johnson & Wales Üniversitesi'nden MBA derecesi aldı.
Dilek, 2017 yılında teknoloji sekmtörüne yaptığı katkılar ve etkileri ile Türkiye'deki en başarılı Kadın Liderlerinden biri seçildi.
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/dilekdayinlarli/ 
 
Çağdaş Önen
Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaaat Mühendisliği bölümü mezunu olan Çağdaş ÖNEN, İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki MBA çalışmasını takiben iş hayatına atıldı.
BBDO Worldwide bünyesinde başladığı kariyerine bilişim sektöründe Pazarlama Müdürü olarak devam eden Çağdaş ÖNEN, Türkiye lansmanından önce çalışmaya başladığı Yandex.Türkiye’de, Yandex markasının marka bilinirliği ve pazar payı anlamında yükselmesinde aktif olarak rol oynadı. Son 2 senedir, Türkiye’nin ve içinde bulunduğu bölgenin en hızlı büyüyen ödeme şirketi olan iyzico’da Pazarlama Müdürü olarak görev almaktadır. Bu görevine ek olarak iyzico’nun girişimci destek programı iyziStart’ın koordinatörlüğünü de sürdürmektedir.

Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) PR Komitesinde görev alan Çağdaş ÖNEN, SXSW Accelerator programı Global Danışma Kurulu üyeliği, Founder Institute Global Girişimcilik Programı’nın Türkiye ekibinde direktörlük ve ülkemizin önde gelen girişim hızlandırma programlarında aktif olarak girişimcilere yönelik mentorluk yapmakta ve girişimcilerin yurtdışında anlamlı büyüme fırsatları yakalaması konusunda onları desteklemektdir.
Linkedin Profili: https://www.linkedin.com/in/cagdasonen/ 

Jason Lau
Jason Lau, geleneksel kurumları “çok yönlü çevik” organizasyonlara çeviren danışmanlık firması Core Strateji’de Partner ortaklarından birisidir. Core Strateji’de, içerik geliştirme ve çalıştay yönetimi yanı sıra sigorta, finans, otomotiv, inşaat, medya ve perakende gibi çeşitli sektörlerden gelen kurumsal müşterilere bakmakta. Son 1.5 yılda 100’den fazla iç girişimci ekiplerin fikirleri hızlıca batırması ya da pazardan ilgi çekmesine destek olmuştur
Core Strateji’ye katılmadan önce Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nda (AÇEV), Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde ve Özyeğin Üniversitesi’nin Girişim Fabrikası’nda farklı görev almıştır. Jason hala ÖzÜ’de hem lisans hem de yüksek lisans seviyesinde ders vermeye, ve çeşitli sosyal ve ileri teknoloji girişimlerine mentorluk sağlamaya devam etmektedir.
Likedin Profili: https://www.linkedin.com/in/jasonnlau/

Murat Tortopoğlu  (Program Koordinatörü)
Murat Tortopoğlu, Yaratıcı Yıkım markası ile her boyuttaki takıma/organizasyona yenilik yapma sürecinde destek oluyor.  Kendi firmasını kurmadan önce kurumlarda inovasyonun ileri yönde çalışmasını sağlayan Core Strateji’nin ortaklarından birisiydi. Kurumlar için hızlandırma programları yürütür ve kurumların ticarileşme çalışmalarını üstlenir. Strateji atölyelerinin tasarımına yardımcı olur, eğitim / atölye içerik tasarımına katkıda bulunur.
Murat, 2011’den beri Türkiye’nin girişimcilik ekosistemin oluşmasına destek vermekte, Core Strateji'den önce Odtü Teknokent'in tohum aşaması girişim sermayesi oluşumunda, Odtü Teknokent’in hızlandırma ve kuluçka programlarının yöneticiliğini yapmış ve Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası hızlandırma programının kuruluşunda görev almıştır.
Murat girişimcilik ekosistemine önce Türkiye'nin ilk, belki de tek çok yönlü çevik organizasyonu olan Turkcell'de iç ve dış inovasyon yönetimindeyken girmiştir. 
Likedin Profili: https://www.linkedin.com/in/tortopoglu/ 
 
Program ve kayıtlar hakkında sorularınızı program koordinatörümüze  tortopoglum (@) mef.edu.tr eposta adresi üzerinden ulaştırabilirsiniz. 

Sosyal Medya